Przeszczep tłuszczu – lipofilling twarzy
Czas jest dla naszej skóry nieubłagany – wraz z jego upływem i związanymi z tym procesami starzenia, objętość twarzy maleje oraz pojawiają się nieestetyczne ubytki tkanki tłuszczowej. Jest to spowodowane nie tylko miejscowym zanikiem tłuszczu, lecz także włókien kolagenowych, elastynowych oraz wody, co skutkuje utratą elastyczności, jędrności tkanek i widoczną ich wiotkością. Pojawiają się bruzdy nosowo-wargowe, tzw. „chomiki”, linie marionetek, powieki stają się cienkie i sine, zapadają się policzki etc.
Czy musi tak być? Na szczęście medycyna estetyczna Poznań ma wiele sposób na wsparcie kondycji skóry i podchodzi do tego zadania bardzo holistycznie. Jedną z tego typu metod jest przeszczep tłuszczu – lipofilling.
Czym dokładnie jest lipofilling?
Zabieg lipofillingu składa się z kilku etapów. Początkowo od pacjenta lub pacjentki zostaje pobrana tkanka tłuszczowa – dzieje się to w znieczuleniu miejscowym, co pomaga zminimalizować ewentualny dyskomfort. Następnie pobrany materiał jest odpowiednio przygotowywany – tak, by móc go następnie zaaplikować w docelowe miejsce. To właśnie jego zaimplantowanie pod skórę jest ostatnim – kluczowym – elementem zabiegu. W ten sposób uzupełnia się wspomniane wcześniej ubytki, nadając skórze pięknej, naturalnej objętości.
Skąd pobierany jest materiał do lipofillingu? Najczęściej wykorzystywanymi obszarami do pobrań tłuszczu są boczne i przyśrodkowe powierzchnie ud, okolice brzucha, podbrzusza i tzw. „boczki”.
Co ważne, w naszej Klinice Biogenica zwykle przeprowadzamy tego typu procedurę w technice łączonej – pozwala nam to pozyskać cenne perycyty z tkanki tłuszczowej, a także wykorzystać osocze bogatopłytkowe. Perycyty, potocznie nazywane komórkami macierzystymi, to nic innego jak komórki mające właściwości multipotencjalne. Znacznie przyspieszają proces regeneracji i poprawiają ostatecznie efekty zabiegu. Co więcej, bardzo często przeszczepy tłuszczu łączymy także z zabiegami laserowymi. Wówczas efekty lipofillingu bywają spektakularne.
Co warto wiedzieć?
Cel zabiegu/wskazania do lipofillingu
Lipofilling pozwala uzupełnić ubytki w objętości twarzy, które są wynikiem procesów starzenia. Pomaga też poprawić jakość i generalną kondycję skóry.
Przygotowanie do zabiegu lipofillingu
Przed lipofillingiem konieczne jest wykonanie niezbędnych badań. Należą do nich:
- morfologia
- CRP
- INR
- ogólne badanie moczu
- lipidogram
- cukier na czczo
- ASPAT i ALAT
- WZW B – AG, p- ciała u szczepionych
- HCV
- kreatynina
- jonogram
- grupa krwi
- EKG z opisem (u osób powyżej 40 roku życia)
- TSH
- ALP
Rodzaj znieczulenia
Znieczulenie miejscowe.
Przeszczep tłuszczu – Czas trwania zabiegu
Lipofilling trwa około 2-5 h. Po tym czasie opuszcza się Klinikę, by na spokojnie przechodzić proces rekonwalescencji w domowym zaciszu.
Lipofilling – zalecenia pozabiegowe
Następnie konieczne jest zażywanie zleconych leków oraz specjalistyczne kontrole. Jeśli chodzi o powrót do pracy umysłowej i prowadzenia samochodu – po lipofillingu wystarczy odczekać 1 dzień.
Przeszczep tłuszczu – Objawy po zabiegu
Po lipofillingu zwykle występują: dyskomfort/ ból, duży obrzęk, zasinienia. Co ważne, jeśli chodzi o dwa ostatniej objawy – obrzęk i zasinienia – utrzymują się zwykle nie dłużej niż 14-21 dni.
Możliwe powikłania po lipofillingu
Po zabiegu przeszczepu tłuszczu możliwe są: uzyskanie nadmiernej korekty (po pewnym czasie nadmiar tłuszczu ulegnie wchłonięciu), niewystarczająca korekta (może wymagać kolejnego zabiegu), wyczuwalne zgrubienia lub nierówności pod skórą (ustępują zwykle po masażu), krwiak, infekcja (występuje wyjątkowo rzadko, choć – jak przy każdym zastrzyku – należy o takiej możliwości pamiętać).
Przeszczep tłuszczu – Efekty zabiegu
Ostatecznie Lipofilling pozwala przywrócić młodzieńcze rysy twarzy, poprawić kondycję skóry i dodać jej świeżości oraz zupełnie nowej energii. Co przy tym ważne, jako że w trakcie zabiegu wykorzystuje się materiał pobrany od pacjenta/pacjentki, efekty są zwykle bardzo naturalne – jak gdyby czas zaczął się nagle cofać!